RECENZIA: Metal Gear Solid: Master Collection vol.1: neželaný návrat
RECENZIA: Metal Gear Solid: Master Collection vol.1: neželaný návrat

RECENZIA: Metal Gear Solid: Master Collection vol.1: neželaný návrat

Sériu Metal Gear môžete nájsť v rôznych knihách či herných encyklopédiách pod heslom stealth. Práve táto značka totiž položila základy obľúbeného kradmého žánru, na ktorého čele stál dnes legendárny tvorca Hideo Kojima. Hra sa zrodila v jeho hlave a pritom dokonca nevedel ani programovať. Konami však stavilo na túto horúcu kartu, z ktorej sa vykľul obrovský hit!

 

Séria prvýkrát debutovala ešte na disketách (predchodca CD, pozn. pre dnešných hráčov), kedy vyšla ešte na platforme MSX pod názvom Metal Gear. Veľa ľudí sa však k hre dostalo až v roku 98 na prvej PlayStation, kedy k názvu pribudlo slovo Solid s odkazom na hlavného hrdinu. Po pôvodnej hre prišlo Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (PS2) v roku 2001 a Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS2) v roku 2004. 

 

No a keďže od trojky ubehlo pomaly 20 rokov, Konami sa rozhodlo, že tieto kultové kúsky predstaví dnešným hráčom. Zároveň žmurká aj na pamätníkov, keďže vydáva kolekciu Metal Gear Solid: Master Collection vol.1 obohatenú o všetok dodatočný obsah a rôzne bonusy. Táto ponuka znie na papieri veľmi dobre, až na to, že vo výsledku dostanete jednu z najodfláknutejších kolekcií, aké kedy po rokoch vyšli. Aj preto považujem tento návrat za neželaný nielen pre nových hráčov, ale bohužiaľ aj pre fanúšikov. 

 

Veci, ktoré nezostarli fungujú, no nie je ich veľa

Séria Metal Gear Solid je známa kvalitným špionážnym príbehom s prepracovanými postavami. Ten rozhodne nezostarol ani v kolekcii, kde má prvá hra už 26 rokov. No a to je ten problém. Samotný prvý diel síce počas svojho vydania možno predbehol dobu a definoval roky používané stealth prvky, ale dnes naozaj nezostarol najlepšie. 

 

 

Konami si však s tým nerobilo ťažkú hlavu a dnešných hráčov chce osloviť ponukou z roku 1998. V hre teda nečakajte žiadne vyššie rozlíšenie ani lepšie snímkovanie či iné grafické nastavenia. Dokonca je grafika miestami horšia než v pôvodnej hre a na Metal Gear Solid sa naozaj nepozerá dobre. Problémom je tiež stará schéma ovládania a je otázne, ako dnes hráči zareagujú na pohľad zhora s manuálnym prepínaním first person režimu. 

 

Prakticky sa orientujete zväčša hlavne na základe radaru, je tu veľa backtrackingu a vzhľadom na archaické mechaniky vás neminie frustrácia. Naozaj nevidím dôvod, prečo by ste tento diel mali hrať dnes, v čase nextgen konzol a hier, ktoré vyrážajú dych po každej stránke. Staručký Metal Gear Solid vám totiž ukáže len obrovskú lenivosť vydavateľa, ktorý chcel zarobiť rýchle prachy bez akejkoľvek námahy. 

 

 

Keď vám stačí bonusový obsah…

Jediná oceniteľná vec na jednotke a jedna z mála na celej kolekcii, je bonusový obsah, ktorý možno očarí nejakých pamätníkov. Sú tu špeciálne misie, VR, Master Book a podobné srandy, ktoré sa budú páčiť fanúšikom značky. Ale aj v ich prípade si myslím, že by si na prvý Metal Gear Solid mali nechať radšej krásne spomienky. Pretože dnes by ich mohla poznačiť horká pachuť z neúcty vydavateľa k tomuto kultovému dielu. 

 

Dvojka je však na tom o niečo lepšie a pomohli jej tri roky, ktoré v tom čase ubehli od vydania jednotky. Hideo Kojima tam dotiahol veci o niečo ďalej, opäť ponúkol skvelú špionážnu zápletku, viac sa blysla hudba, dabing aj herecké výkony. Na Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty sa tiež pozerá o niečo lepšie. 

 

 

Predsalen je to PS1 vs. PS2 hra, kde bol grafický posun celkom slušný. Aj napriek tomu však dvojka tiež pôsobí archaicky a osobne nevidím dôvod, prečo by po nej mali siahnuť hráči aktuálnej generácie. O niečo menší vidím aj u pamätníkov, keďže bonusový obsah je skromný. 

 

Najlepšie je na tom trojka

Ak by som vám mal odporúčiť aspoň niečo z tejto kolekcie, tak by to bol tretí Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Vo svojej dobe išlo o veľmi kvalitný titul, ktorý prirodzene zostarol najmenej. Má “len” 20 rokov a v mnohých ohľadoch sa hrá podobne, ako dnešné hry. Aj keď pár vecí vás tu môže vyrušiť, nie je to nič, čo by vrcholne kazilo zážitok. Opäť si tu užijete skvelý príbeh z obdobia studenej vojny, graficky to nie je úplne najhoršie a fanúšikovia stealth si tu prídu na svoje. 

 

 

Na druhej strane sa tu však znova neubránite pocitu, že sa dalo urobiť viac a tretí diel vďačí svojej nestarnúcej kvalite hlavne Kojimovi. Ubudlo tu špionážnych prvkov a viac prevládajú akčné či stealth pasáže. Bonusy sú však poslabšie, aj keď opäť ich možno ocenia nejakí pamätníci. V prípade kúpy celej kolekcie navyše dostanete soundtracky, komiksovú podobu príbehu jednotky a dvojky či ďalšie drobnosti. Je to pekné a fanúšikovia možno ocenia, že to budú mať pod jednou strechou. 

 

 

Aj keď nie tak úplne. Konami sa totiž neobťažovalo spracovať ani jednotný launcher, resp. rozhranie všetkých troch hier aj s bonusovým obsahom. Preto budete musieť veľa vecí spúštať samostatne a niektoré aj osobitne sťahovať. Lenivá kolekcia si tak znova podkopáva vlastné nohy a ukazuje, že takto sa návrat veľkej značky robiť nemá. 

 

Výhody:

 

  • fanúšikovia môžu oceniť kolekciu troch pôvodných hier s bonusmi pod jednou strechou
  • prakticky jediná možnosť, ako si tieto hry dnes zahrať na aktuálnej generácii
  • skvele napísaný príbeh a postavy

 

Nevýhody:

  • odfláknutý technický stav
  • absencia akejkoľvek snahy o čo i len minimálne vylepšenia
  • dnes už fakt archaické prvky jednotlivých hier 
  • zastaralé ovládanie 
  • ani len základné grafické nastavenia
  • chýbajúce rozhranie, ktoré by zjednotilo všetky hry aj obsah
  • nutnosť sťahovať obsah jednotlivo 
  • ukážka lenivosti takmer v každom smere

 

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/s

 

Hodnotenie: 3/10 

 

Záver

O Metal Gear Solid: Master Collection vol.1 a jednotlivých hrách by sa dalo napísať naozaj veľa. Svoj čas si však vážim natoľko, že ho nemienim plytvať na niečo, čím sa zjavne veľmi neobťažoval ani samotný vydavateľ. Mohlo to byť oslavou dedičstva kultovej značky Konami, ktorá kedysi definovala obľúbený stealth žáner. Namiesto toho ide o učebnicovú ukážku lenivosti takmer v každom smere. 

 

Hry sa predvádzajú v pôvodnom šate, ktorý dopĺňajú dnes už archaické prvky bez akejkoľvek snahy o inováciu či zlepšenie. Zastaralé ovládanie, žiadne grafické nastavenia a rôzne ďalšie aspekty ukazujú len to, že Konami chcelo s kolekciou rýchlo zarobiť. Nemyslím si, že by to na niekoho dnes fungovalo, aj keď kvalitný príbeh po rokoch nezostarol ani v jednej hre. 

 

Spolu s ním, pekným bonusovým obsahom a tretím dielom v relatívne dobrej kondícii, je však veľmi ťažké nájsť ďalšie dôvody, prečo by ste do tejto kolekcie mali ísť. Aj keď je to jediná možnosť, ako si všetky tieto hry dnes na aktuálnej generácii zahrať. Je ale veľmi otázne, kto by o to za takýchto podmienok mal záujem. 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať


Martin H. (SK)

26.12.2024 08:29 ( 12 hod dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • Rýchlosť dodania a dostupnosť tovaru na sklade

Branislav Ž. (SK)

24.12.2024 12:56 ( 2 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • Rychle vybavenie

Barbara V. (SK)

23.12.2024 10:45 ( 3 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Najnižšia cena spomedzi konkurencie, extra rýchle dodanie, zákaznícky servis odpovedal okamžite a sám aktívne volal, aby zodpovedal otázky. Za mna super.

  • Rýchle dodanie
  • Cena
  • Zákaznícky servis